Andrzej K. - 2009-01-13 18:35:30

Ciężko było coś wymyślić, szczególnie że zmiany już są wprowadzane, a także przeprowadzane są szkolenia itd.

Reformy w wojsku
Podstawą reformy filaru wojskowego jest stworzenie wieloetnicznego i nie-frakcyjnego Afghan National Army (ANA) [Afgańskie Narodowe Siły Zbrojne]. Szkolenie i wyposażenie rekrutów tychże sił zbrojnych pochłania większość uwagi Stanów Zjednoczonych, głównego pomocnika w przeprowadzaniu zmian w afgańskiej armii.
Drugiemu elementowi tego filara – Ministerstwu Obrony  poświęca się znacznie mniej uwagi mimo że jest to również istotna część w całym tym procesie restrukturyzacji. Ostatecznie przecież ANA będzie podporządkowana tej instytucji, którą obecnie rozdziera korupcja. Dopóki Ministerstwo nie zostanie poddane kompletnym reformom, zmiany dokonane w ANA na nic się zdadzą.
Afgańskie Narodowe Siły Zbrojne (ANA)
Amerykańskie wojsko zaczęło szkolić pierwszy nabór afgańskich rekrutów 14 maja 2002 roku w byłej afgańskiej akademii wojskowe na obrzeżach Kabulu przemianowane na Wojskowe Centrum Szkolenia w Kabulu [Kabul Military Training Center (KMTC)].
Amerykański program miał się pierwotnie opierać na 10-tygodniowym cyklu szkoleń dwóch grup po 750 rekrutów szkolonych jednocześnie. Aby przyspieszyć ten proces, cykl szkoleniowy został skrócony do 8 tygodni pod koniec 2003r. a na początku roku 2004 powstały nowe grupy. Środki te wywołały krytykę, że program szkolenia jest niewystarczająco rygorystyczny by zapewnić pracownikom wiedzę i umiejętności, których będą potrzebować do działania we wrogim afgańskim środowisku.
Rekrutacja:     USA początkowo opierały się na Ministerstwie Obrony i regionalnych
dowództwach w celu identyfikacji i dostarczenia rekrutów do programu ANA. Okazało się jednak że jest odwrotnie, ponieważ zgłaszają oni niewykwalifikowanych kandydatów zachowując sobie tych najlepiej wyszkolonych. żołnierzy. W celu zreformowania procesu rekrutacji,  USA założyły National Army Volunteer Center [ NAVC-(Ochotnicze Centra Armii Narodowej)] w stolicy każdej prowincji kraju. Urzędy będą obsadzone przez specjalnie wyszkolonych funkcjonariuszy ANA i zapewnią rekrutom wyżywienie i zakwaterowania, aż zostaną rozlokowani w KMTC.

Reformy w policji
Większość afgańskich policjantów nie uzyskała jeszcze żadnej pomocy w wyszkoleniu, czy w podstawowym wyposażeniu, w tym broni palnej i środków transportu. W większości są to byli bojownicy mudżahedińscy.
W marcu 2002 roku przedsięwzięto pewne kroki kiedy to Niemcy wprowadzili obszerny plan stworzenia krajowych służb policyjnych pod nazwą „Niemiecki Projekt Wspierania Policji w Afganistanie”. I to właśnie oni obecnie zajmują się szkoleniem policji w Afganistanie. Misja niemiecka zostanie włączona do unijnej, bowiem Unia Europejska wyśle do Afganistanu misję liczącą około 230 osób, która także zajmie się wyszkoleniem służb policyjnych.
Misja miałaby pomóc w stabilizacji kraju i zaprowadzeniu praworządności. Powinna się składać nie tylko z oficerów policji ale i z szeregu ekspertów także prawników. Jej zadaniem powinno być głównie szkolenie nie tylko policjantów ale także wysokich funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych (w sprawach kryminalnych i ochrony granic), zgodnie z zasadami poszanowania praw człowieka i rządów prawa. W Afganistanie potrzebny jest pewien pakiet działań - nie tylko militarnych, ale również stabilizacyjnych i rozwojowych, wysiłek cywilny.

www.ekstranaruto.pun.pl www.indonesia.pun.pl www.bsntuo.pun.pl www.re4lity-gaming.pun.pl www.wwezagrajmy.pun.pl