Interwencje - Afganistan: Transformacja

Opis forum


#1 2009-01-14 11:38:23

Adam

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-04
Posty: 15
Punktów :   

Wstęp i cele strategii

No, napisałem też wstęp i wprowadzenie do naszej strategii, które trzeba przedstawić na początku. W zasadzie to już wszysto wiecie ale że ja lubie wszystko systematyzować to zamieszczam.

Nasza prezentacja składa się z 2 części.

Pierwsza jest ujęta dość ogólnie i syntetycznie. Jej celem przedstawienia charakterystyki kraju, jakim jest Afganistan. Uważamy to za konieczne, ponieważ Afganistan jest krajem bardzo specyficznym i zróżnicowanym. Jak nigdzie indziej istotną rolę odgrywa ukształtowanie terenu, klimat, czy wreszcie skład etniczny. Bez znajomości tych zagadnień nie da się zrozumieć trudności związanych z przeprowadzeniem jakichkolwiek zmian ponadto tym państwie. Uznaliśmy ponadto za konieczne przedstawienie krótkiego rysu historycznego. Nie mamy jednak zamiaru dokładnie przedstawiać całej historii, a jedynie pewne jej aspekty istotne z punktu widzenia procesu transformacji. Wbrew pozorom historia Afganistanu nie jest jedynie pasmem nieprzerwanych klęsk i wojen, lecz były okresy, kiedy ten kraj naprawdę się rozwijał. Ta część będzie zakończona również krótkim omówieniem dwóch operacji zbrojnych prowadzonych w Afganistanie po 11 września 2001 r.

Druga część dotyczy już naszego pomysłu na transformację. Jak to zostało zauważone już na poprzednich zajęciach, nasza strategia będzie częściowo pokrywać się z ze strategią powstrzymania ale nie do końca.

Pojęcie transformacji kojarzy się z budową sprawnie funkcjonującego demokratycznego ustroju, gospodarki rynkowej z mniejszymi lub większymi elementami socjalnymi, dobrobytem ludności, stworzeniem społeczeństwa obywatelskiego, równych praw dla wszystkich itp. Tyle, że w przypadku tak zacofanego i objętego wojną kraju jest to niemożliwe chyba, że w bardzo długiej perspektywie czasowej (100 lat). Nasz program opiera się na zmianach bardziej ograniczonych. Nie oczekujemy wielkiego postępu, ale doprowadzenia reform przynajmniej do takiego poziomu, że będzie zapewniona bezkonfliktowa alternacja władzy, wolność i swoboda działalności gospodarczej, poszanowanie podstawowych praw człowieka, spokój społeczny, a Afganistan będzie mógł funkcjonować samodzielnie, bez większej pomocy z zewnątrz.
Jednakże wprowadzenia tych reform nie może odbyć bez zapewnienia bezpieczeństwa, którego stworzenie jest warunkiem koniecznym wszelkich zmian w państwie. I od tego zaczyna się nasz pomysł na transformację. Dalej obejmuje on takie dziedziny jak:

•    Ustrój i scena polityczna Afganistanu
•    Gospodarka
•    Kwestie społeczne (kobiety, edukacja, media)
•    Reformy w wojsku i policji

Ostatnie dwa wystąpienia będą dotyczyły, po pierwsze kwestii międzynarodowych (tzn. jak transformacja w Afganistanie wpływie na jego relacje z innymi państwami, jak i stosunki międzynarodowe w regionie). Drugie z nich będzie podsumowaniem, porównaniem i oceną całości strategii.

Ostatnio edytowany przez Adam (2009-01-14 11:38:52)

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.saif70.pun.pl www.przewoz9stoszki9.pun.pl www.mag-team.pun.pl www.pokevapor.pun.pl www.inzynieria2010.pun.pl