Interwencje - Afganistan: Transformacja

Opis forum


#1 2008-12-04 21:20:28

Adam

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-12-04
Posty: 15
Punktów :   

Zdefiniowanie problemu

Na wstępie przepraszam za dość luźną i niespójną wypowiedź ale nie chce mi się układać kwiecistego przemówienia

Myślę, że nie trafiło nam się specjalnie trudne zadanie w porównaniu z innymi grupami. Przede wszystkim musimy zdefiniować co mamy na myśli mówiąc o transformacji Afganistanu i jakie czynniki trzeba wziąść pod uwagę.

Z tego co gościu mówił na zajęciach, chodzi o przekształcenie Afganistanu w normalnie funkcjonujące państwo na modłę zachodnią, czyli demokratyczny system sprawowania władzy, społeczeństwo obywatelskie, społeczna gospodarka rynkowa no i oczywiście bezpieczeństwo wewnętrzne. No i tu pojawia się problem. To jest po prostu nierealne. No chyba że w perspektywie 100 lat a może i dłużej.

Ja natomiast rozumiem ewentualną transforamcję, w okresie krótkoterminowym (który jest akceptowalny), w sposób następujący:

1)zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego - chodzi o to żeby same władze afgańskie i ich siły bezpieczeństwa były w stanie go zapewnić - NATO ładnie to określa, jako selfsustaining security , czy jakoś tak; wniosek taki, że siły zbrojne z państw zachodnich muszą się wycofać
2)stworzenie W MIARĘ stabilnego systemu politycznego, który obejmowałby wszystkie grupy etniczne, religijne oraz wszelkie czynniki posiadające władzę w regionie czyli tak zwani watażkowie
3)o gospodarce dobrobytu nie ma mowy, o wielkich inwestycjach zagranicznych zresztą też - bo nie ma w co; państwo zniszczone wojnami, posiadające niektóre regiony na poziomie średniowiecza nie jest w stanie zbudować normalnej gospodarki; aha no i nie zapominajmy o narkotykach - kolejny problem.

W ten sposób mamy trzy obszary transformacji, którymi trzeba się zająć. Oczywiście nie możemy zapominać że trzeba nakreślić pewne ramy historyczne i opisać środowisko zewnętrzne.

Co do historii, sięgnąć trzeba do wieku XIX i reform niejakiego emira Abdurrahmana, który miał pomysły na stworzenie silnego scentralizowanego państwa, po drugie - reformy w okresie międzywojennymi i po trzecie i najważniejsze to Mohammad Daud i jego próby ściągnięcia inwestycji do Afganistanu i tym samym wyciągniecia pańśtwa z zapóźnienia rozwojowego.

Jeśli chodzi o środowisko zewnętrzne (chociaż może to nie najlepszy termin), to trzeba przedstawić specyfikę afgańskiego położenia geograficznego i klimatu (w zasadzie wystarczy dosyć ogólnie) oraz strukturę etniczną państwa, co ma znaczenie wręcz kluczowe dla naszej sprawy.
Aha no i zapomniałbym o najważniejszej sprawie, trzeba przedstawić, skąd się ten paskudny szatan z Zachodu wziął w Afganistanie oraz jak te wszystkie misje (Enduring Freedom i ISAF) wyglądają, jakie są ich cele i co robią.

To by w zasadzie było na tyle.

Tak więc podsumowując, wyróżniam następujące obszary które wymagają opracowania:

1)środowisko geograficzne
2)struktura etniczna
3)doświadczania historyczne
4)misje OEF i ISAF oraz cała wojna z terroryzmem
--------to jest jakby wprowadzenie, i dalej jest nasz pomysł na transforamcję
5)zapewnienie bezpieczeństwa wewnętrznego
6)reformy polityczne
7)kwestie gospodarcze

Wyszło tego 7, a nas jest chyba więcej. Ale przecież nie ma problemu, żeby to jeszcze podzielic. Jeżeli macie jakieś sugestie co do tego to piszcie, w końcu po to jest to forum. Aha, i podziękowania za inicjatywę dla tego kto wymyślił tą formę komunikacji, bo przyznam szczerze, że uzgadniać to wszystko na spotkaniach face to face, byłoby trudne - szczególnie dla mnie, bo nie mam za bardzo z Wami kontaktu (nie jestem z amerykanistyki).
I tak już zupełnie na koniec, to mogę powiedzieć, że na rękę byłby dla mnie temat dotyczący historii albo przedstawienia misji OEF i ISAF.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.zetorproxima.pun.pl www.muitobem.pun.pl www.bmrpg.pun.pl www.pivotwrestlingaction.pun.pl www.rf-bears.pun.pl